Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hudební přátelství 5.6.2010

9. 6. 2010
Radiměřský komorní sbor (zkráceně Rakos) dorazil v sobotu v časném odpoledni a tak si mohl prohlédnout zdejší památkově chráněný Evangelický toleranční areál. Patří k němu dva evangelické kostely zvané horní a dolní a analogicky také dvě fary, rovněž horní a dolní. Na malý evangelický farní sbor v obci, čítající cca 160 obyvatel, starostí dost a dost.
 
Jak si však hosté mohli vyzkoušet, oba kostely se dobře hodí ke zpívání. V horním kostele se letos koná již 6. ročník koncertní sezóny Velká Lhota 2010. V jejím rámci se již odehrál zahajovací koncert se smyčcovým orchestrem z Třebíče, pocta Bohuslavu Martinů s Alfredem Strejčkem a violistou Ladislavem Kyselákem a nyní došlo na koncert pěveckých sborů.
 
Domácí Festivia Chorus vedený Jitkou Čudlou vystoupil v první části koncertu a druhou polovinu, jakožto čestnější, přenechal svým hostům – Radiměřskému komornímu sboru se sbormistrem Pavlem Janákem. Posluchači si mohli vychutnat především duchovní hudbu a to často i v českém jazyce, nechyběly ani lidové písně a oblíbené spirituály, doprovázené bicími nástroji nebo písně z repertoáru Spirituál Kvintetu, doprovázené na kytaru a zobcovou flétnu. Na závěr koncertu nechyběly ani dvě skladby, které oba sbory přednesly společně – Cum decore od T. Susata a Laudate omnes gentes z Taizé.
 
Posluchači, ač jich nebylo mnoho, odcházeli z koncertu spokojeni. Oba sbory se po náročném výkonu odebraly na dolní faru, kde již domácí sbor Festivia Chorus nachystal pro všechny občerstvení. Všichni si pěkně povídali a došlo i na zpívání při kytaře. Rakos poté na faře přenocoval.
 
Druhý den, v neděli, si Rakos vyzkoušel zpívání pro změnu v dolním kostele a to při bohoslužbách, které sloužila místní farářka Kateřina Frühbauerová. Vzhledem k tomu, že členem Rakosu je také svitavský evangelický farář Filip Keller, rovněž on se aktivně zapojil. Rakos zazpíval několik duchovních písní a spirituál Kumbaya, které byly vřele přijaty a přispěly ke kráse nedělních bohoslužeb.
 
Všichni jsme se poté rozloučili plní dojmů a nové energie, kterou nás naplnilo společné zpívání. Shodli jsme se, že jsme rozhodně společně nezpívali naposledy. Nejbližší příležitost společně si zazpívat bude opět v říjnu 2010, kdy se Festivia Chorus vydá zazpívat do Radiměře a Svitav.
 
6. koncertní sezóna ve Velké Lhotě bude dále pokračovat těmito akcemi:
26.6. – pouliční divadlo ve spolupráci s DiFa JAMU Brno
17.7. – kytarový recitál Libora Janečka
14.8. – varhanní recitál Jitky Čudlé
25.9. – koncert pěveckých sborů VOKS Praha + Festivia Chorus
prosinec – adventní koncert
 
Děkujeme všem našim partnerům, sponzorům a mecenášům.
 
Fotografie ke společnému koncertu FCH a Rakosu najdete zde: /fotoalbum/6--koncertni-sezona-2010/koncert-rakos-a-festivia-chorus
 

Náhledy fotografií ze složky Koncert Rakos a Festivia Chorus