Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hudební přátelství - ohlédnutí za zahajovacím koncertem ve Velké Lhotě

7. 5. 2009

Pozvání místního komorního sboru Festivia Chorus (sbormistryně Jitka Čudlá) přijal zahraniční host. Byl jím pěvecký sbor Harmonie z holandského města Beemster, jehož sbormistrem je Gerard Leegwater. Tento sbor přijel k nám do České republiky oslavit 145. výročí svého založení. Na klavír sbor doprovázela Emma Ulrich.

Koncert ve Velké Lhotě byl výborně navštíven a měl vynikající atmosféru. Harmonie zaujala především přednesem pro amatéry velice náročné Dvořákovy Mše D dur. Dále v jejich podání zazněly skladby Mozartovy, Rossiniho a jako přídavek známé "Těbje pajom" od Bortňanského. Festivia Chorus zazpíval nejprve barokní a capella Mši G dur od Giovanni Battisty Casaliho, dále dvě skladby Jiřího Laburdy (Tu es Deus a Ave Regina) s doprovodem varhan. Ve druhé půli Festivia zazářila odlehčeným podáním afrických spirituálů a jako přídavek pohladila lidovou písní "Teče voda, teče" v úpravě Tomáše Vespalce.

Po koncertě následoval krátký společenský večer, kde si všichni výtečně porozprávěli a jazykové bariéry v ten okamžik zcela padly. Hudba dokázala prolomit počáteční ostych. Při rozloučení obdržel Festivia Chorus pozvání na příští rok do Holandska ke dvěma koncertům.

Koncertu i společenské akce se zúčastnil také starosta města Studená, pan Josef Rod, který ocenil výtečnou atmosféru i profesionální organizaci. (Město Studená je partnerským městem holandského města Beemster.)
 

Náhledy fotografií ze složky Zahajovací koncert 2-5-2009